Kde se tu berou cizinci
Děti v dialogu narážejí na problém, který má mnoho tváří a podob a na který v dnešním světě neexistuje jednoznačná odpověď. Dělí se tady o své důvody, které je přivedly až do České republiky. Často to byla velmi složitá rodinná situace nebo dokonce tragédie, které do bohatších částí světa přivádějí Suong, Jamiho i Olgu. V dialogu se můžeme seznámit s konkrétními příběhy dětí a přiložený text nabízí poněkud obecnější pohled na fenomén migrace.
Migrace: Označení pro geografický pohyb jedinců nebo skupin, tj. pro mobilitu lidí v užším nebo širším geografickém prostoru. Motivy migrace mohou být ekonomické, ekologické, náboženské, národnostní, politické, válečné konflikty, živelní katastrofy aj. Imigrace: Směrem dovnitř, imigrovat = přijít někam, přibýt odněkud (z historie zemí českých např. imigrace Slovanů na dnešní české území). Emigrace: Směrem ven, emigrovat = odejít odněkud (pobělohorská emigrace, židovská emigrace za 2. sv. války, irská emigrace před hladomorem v 19. století atd.) především z donucení ohrožujícími okolnostmi. Reemigrace: Směrem ven a zase zpět. Pohyb obyvatel navracejících se zpět do země původu. Exil: Vyhnanství zejména z důvodů politického, náboženského, národnostního aj. pronásledování. Azyl (dnes již oficiálně „mezinárodní ochrana“): Útočiště, ochrana před pronásledováním. V odborné terminologii též politický (pobytový) status. Cizinec: Obecné označení pro někoho, kdo nepochází „odsud“, kdo se odlišuje, samotnými cizinci často vnímáno jako negativně zabarvený pojem, dle zákona o pobytu cizinců občan jiného státu. V lidovém pojetí, bohužel, často i někdo, kdo již sice má české občanství, ale je přijímán stále jako někdo odlišný – někdo, kdo není náš, protože prostě není Čech. Cílová země: Země, která je cílem migrace. Tranzitní země: Země, kterou migrant pouze „prochází“.
Migrace obecně V současném světě žije mimo svou vlast, zemi, kde se narodili nebo jejímiž jsou občany, asi 175 milionů lidí (což jsou zhruba 3% světové populace). Za posledních 25 let se počet těchto migrantů více než zdvojnásobil. Podle statistik OSN ročně přibývá okolo 2 až 5 milionů osob žijících mimo svou vlast. Rozmístění migrantů ve světě je velmi různé. Více než polovina z nich (okolo 60%) odchází do rozvinutých zemí, druhá polovina pak zůstává v zemích s rozvíjejícím se hospodářstvím. Sedm nejbohatších zemí světa (Německo, Francie, Velká Británie, Itálie, Japonsko, Kanada a USA) má na svých územích asi jednu třetinu světové populace migrantů. Přestože více jak polovina migrantů směřuje do vyspělých zemí Evropy a Spojených států, ze zprávy Evropské komise vyplývá, že počet uprchlíků v jednotlivých zemích Evropy je výrazně menší než v některých rozvojových zemích, sousedících s krizovými oblastmi. Jedním z palčivých problémů spojených s migrací je migrace nelegální. Důsledkem „vysoké poptávky“ ze strany obyvatel méně vyspělých států po životě ve státech vyspělých jsou i stále restriktivnější opatření nebo přinejmenším opatření regulující vstup a pobyt cizích státních příslušníků na území. Nelegální migraci však nelze spojovat pouze s nelegálním přechodem státních hranic, jakkoliv působení převaděčských struktur a mafií představují určitý problém. Poté, co se Česká republika začlenila do Schengenského prostoru, tento problém musí řešit především státy, jejichž hranice jsou současně hranicemi Schengenu (např. Polsko, Slovensko, Maďarsko). Na druhou stranu se nelegálním migrantem může stát i ten, kdo do České republiky přicestoval s platnými cestovními doklady a náležitými povoleními k pobytu. Během svého pobytu se může tento cizinec dostat do situace, kdy jeho povolení pozbudou platnosti (např. z důvodu ztráty zaměstnání, ukončení studia, opožděného zažádání o prodloužení povolení k pobytu apod.). Pokud takový člověk v krátké zákonné lhůtě neopustí Českou republiku, přichází o svůj legální status. Při odhalení mu hrozí vyhoštění (s případným zákazem vstupu na území ČR na několik let). Tento zákaz riskuje i v případě, že se bude snažit dostat např. do země původu (při opouštění republiky/Schengenu), aby si v zemi mimo Schengen opatřil nová platná víza. Mnoho lidí proto raději toto riziko nepodstoupí, zůstane v ilegalitě na území ČR a pomocí nelegálních/mafiánských struktur se pokouší získat platná povolení odsud. Cizinec nelegálně pobývající na území ČR se však stává velmi zranitelným a vydíratelným, nezřídka pracuje za minimální mzdu a v mnoha případech se jedná již o tzv. novodobé otroctví.
Migrace v ČR
Statistiky
Důvody a prevence migrace Podle některých teorií se v důsledku globálního oteplování, změn klimatu a z toho vyplývajících ztrát zemědělské půdy, zdrojů obživy apod. v horizontu několika desítek let mohou dát do pohybu i stovky milionů lidí, ne-li miliardy. Existují i teorie, které předpovídají, že největší světové válečné konflikty budou vedeny o pitnou vodu. Uvědomme si, že většina obyvatel planety žije v tzv. rozvojových zemích zpravidla situovaných v oblastech nestabilních nejen co do své politické a ekonomické situace, ale též co do oblasti životního prostředí. Je jasné, že bohaté země Severu nemohou takové množství migrantů vstřebat a v zájmu své stability musí větším a nárazovým přívalům migrantů bránit. Je ovšem jasné, že jen represe nestačí, a proto stále častěji se objevují v tzv. zdrojových zemích migrace programy financované vládami „cílových zemí“ zacílené na podporu místního hospodářství, informační servis o podmínkách legálního pobytu a rizicích nelegální migrace apod. ČR v současné době realizuje programy rozvojové spolupráce v zemích jako je Afghánistán, Bosna a Hercegovina, Etiopie, Moldavsko, Mongolsko a dále pak v Gruzii, v Srbsku, na Palestinských autonomních územích, v Kambodži, v Kosovu aj. Poněkud spornou praxí jsou pak tzv. programy řízené migrace (i v ČR, kde se donedávna týkal např. občanů Kazachstánu, Běloruska, Ukrajiny, Moldavska, Chorvatska, Bulharska, Srbska a Černé Hory). Na jedné straně jsou tyto programy zaměřeny na odborníky konkrétních zemí, kterým je umožněna jednodušší cesta k práci i k pobytu a lepšímu uplatnění v bohatší zemi, jež má z takové imigrace snadno pochopitelný prospěch, na straně druhé se hovoří o „odlivu mozků“, který jejich zemím původu ještě dále ublíží a logicky povede k jejich dalšímu propadu spojenému s další a již nekontrolovanou migrací. Je zřejmé, že oblast migrace bude stále žhavějším tématem vyžadujícím stále větší koordinaci a společně vyznávaná a vykonávaná pravidla, užívané způsoby prevence apod. všech zemí, jichž se imigrace týká.
Na příkladech rodin našich hrdinů jsme viděli, jak těžko lze posoudit míru dobrovolnosti odchodu ze země původu do neznáma s vidinou lepšího života, většího bezpečí apod. Nakolik je odchod zapřičiněn ztrátou půdy, prostředků k obživě či hrozbou pronásledování dobrovolný a nakolik vynucený? Na následujícím příkladu si ukážeme, že někdy je hlavním problémem nikoliv samotný odchod, ale nemožnost návratu.
Příběh 1
Příběh 2
Poslední aktualizace 9.11.2011
Odborná literatura: Barešová, I. (ed.) ( 2010). Současná problematika východoasijských menšin v České republice. Olomouc, Univerzita Palackého v Olomouci. Baršová, A. & Barša, P. (2006). Přistěhovalectví a liberální stát: imigrační a integrační politiky USA, západní Evropě a Česku. Brno: Masarykova univerzita, Mezinárodní politologický ústav. Drbohlav, D. (2008). Nelegální ekonomické aktivity migrantů (Česko v evropském kontextu). Praha, Karolinum. Multikulturní centrum Praha (2007). Cizinci, našinci a média (2007). Rákoczyová,M.; Trbola, R. (eds.) (2009). Sociální integrace přistěhovalců v České republice. Praha,SLON. Internet: Centrum pro integraci cizinců – http://www.cicpraha.org Člověk v tísni – projekt Varianty – http://www. varianty.cz – odborné texty ke stažení | |||||||