|
Občanství je podle mě o vztahu mezi veřejným prostorem a jednotlivcem, o postavení jednotlivce ve správě veřejného života. Základem občanství je, že každý občan se může podílet na správě veřejných záležitostí a jeho hlas má stejnou váhu jako každý druhý. Má možnost ovlivňovat veřejné dění a popřípadě vstoupit do politického života.
Důležitý předpoklad občanství je, že člověk může rozhodovat sám o svém životě, o jeho směřování a náplni svobodně a bez vnějších tlaků. Občanství je spojeno s právy a povinnostmi, které občan v dané obci má. Občanství tudíž souvisí s odpovědností každého za veřejný prostor. Tímto způsobem projeví člověk to, že je plnohodnotným členem lidské pospolitosti. Občanství tedy souvisí s právy, povinnostmi, s odpovědnostmi, s tolerancí a respektem, ale i s rozvojem osobností.
Kdy pro mě bylo občanství důležité? Především ve chvílích, kdy se bojovalo o odstraňování diskriminace a křivd, dále pak když šlo o směrování veřejného a politického života. Jako občan mám odpovědnost vyjádřit svůj názor o situaci bezpráví a angažovat se pro její zlepšení. Taktéž když politický směr vlády či společnosti ohrožuje základní svobody skupin nebo jednotlivců, je třeba se ozvat coby občan.
Jaké projevy občanství můžeme pozorovat? Chodit k volbám, dárcovství, podílet se na aktivitách neziskového sektoru (svým způsobem zastupují občanskou společnost), demonstrovat (podmínka je, že protesty jsou nenásilné)
Pro mě je občanství spojeno spíše se společenstvím lidí, než s určitým státem, a to proto, že to dává občanství konkrétní obsah a směr. Občanství jako postoj není závislé na státu, ale určitě má stát plnit důležitou funkci v tom, že umožní občanství projevovat a prožívat.
Jaké chování je důležité pro to, aby byl člověk dobrým občanem? Nenechat si odpovědnost za veřejný život vzít. Tedy kritický postoj k moci a k mocenským strukturám, protože často občanství coby postoj je pro moc obtížné a nežádoucí. Dále využívat svých možností coby občan pro zlepšení sociálních a společenských poměrů v prostředí, kde žiji.
Jaká práva a povinnosti mám jako občan? Práva se dle mě týkají těchto prvků: aktivně a pasivně volit, zakládat občanské iniciativy nebo podílet se na nich, projevovat se ve veřejném životě, uspořádat nátlakové akce. Povinnosti obsahují: respektovat odlišný názor, umožňovat jinakost, pokusit se o kompromis anebo konsensus. Nejdůležitější jsou pro mne asi volby a angažmá v občanských iniciativách.
Osobně se cítím být občanem Evropy, Nizozemí, České republiky, posléze i světa (odpovědnost nekončí u státních hranic). Důsledkem je, že se velmi snažím získávat informace o veřejném dění v těchto oblastech a že se angažuji pro zlepšení těchto prostor, je-li to zapotřebí.
Sám mám nizozemské občanství, doplnil bych ho o české, pokud by to zákony umožnily. Jelikož v tuto chvíli oba státy dvojí občanství umožňují jen ve výjimečných případech, nechci usilovat o české občanství. | |